پودر ترمیم زخم آسافارما

معرفی پانسمان:

پودر پانسمان‌ نوین ترمیم زخم­ های حفره­ای و عمیق آسافارما به عنوان اولین گروه محصولات تولیدی شرکت آسا دارو، بر پایه جدیدترین دستاوردهای پزشکی، اصول علمی و عملی و استفاده از موثرترین زیست پلیمرهای طبیعی فعال بیولوژیکی در فرمولاسیون محصولات، طراحی و تولید شده‌اند که نتایج شگرفی در بهبود انواع مختلف زخم‌های حاد و مزمن داشته‌اند.

زخم­ های باز و حفره ­ای به دلیل تخریب لایه­ های زیرین پوست معمولا به سرعت عفونی می­ شوند و میکروب­ ها می ­توانند به سرعت وارد لایه­ های عمقی­ تر پوست شوند و گسترش یابند، همچنین وارد گره­ های لنفاوی شده و از این مسیر تا سراسر بدن پخش شوند. بنابر این مدیریت درمان یک زخم تونلی بسیار پر اهمیت ­تر از جراحات سطحی است. معمولا زخم­ های حفره ­ای  تمایل به بسته شدن دارند و همین امر ممکن است باعث یک عفونت بسته شود. پس حتما باید قبل از بسته شدن زخم و با حذف ترشحات اضافه آن را ترمیم و درمان کرد. پانسمان جاذب با ساختار گرانولی آسافارما به عنوان پانسمان اولیه با پر کردن زخم­ های حفره ­ای با دسترسی دشوار، از ابتدا تا انتهای مراحل ترمیم زخم را پوشش می‌دهند و با عملکرد پیشرفته در جذب اگزودا به دلیل وجود ترکیب با ماهیت جاذب، مانع از ایجاد یا پیشرفت عفونت شده و بدین ترتیب روند دبریدمان اتولیتیک، هضم بافت نتروتیک و مدیریت ترمیم بافت‌های مختلف درگیر در زخم و اسکار زخم انجام می­ شود.

در واقع مهم­ترین اثر پانسمان گرانولی آسافارما ایجاد فرم ژلی در حفره زخم است. ایجاد ساختار ژلی در حفره زخم از چه نظر حائز اهمیت است؟

 • بسته شدن زخم­ های تونلی یا حفره­ ای منجر به ایجاد محیط بی­ هوازی مطلوب رشد و پیشرفت میکروارگانیسم­ ها می ­شود. پانسمان گرانولی آسافارما با جذب ترشحات و تبدیل به ساختار ژلی با ایجاد تورم و افزایش حجم در حفره زخم مانند سدی عمل می­ کند که  علاوه بر جلوگیری از ورود و نفوذ عوامل میکروبی، به ممانعت از بسته شدن سطح زخم کمک می ­کند.
 • وجود پانسمان ژل شده در حفره زخم با ایجاد رطوبت و جلوگیری از تشکیل بافت­ های خشک نتروتیک به تسریع روند درمان کمک شایانی می ­نماید.
 • با افزایش حجم پودر با ساختار ژل، پانسمان کاملا بستر زخم را پوشش می­ دهد بطوریکه هیچ ناحیه­ ای از سطح زخم بدون پانسمان باقی نمی­ ماند. ایجاد توده ژلی سبب می­ شود که پانسمان به بستر زخم نچسبد و به سادگی برداشته شود در نتیجه هیچ گونه آسیبی به بافت گرانوله در حال ترمیم وارد نمی­ کند، همچنین بیمار تعویض پانسمانی بی درد و بدون آسیب را تجربه خواهد کرد.

 اندیکاسیون محصول:

 • زخم های دارای عفونت
 • انواع زخم های حفره ای
 • انواع زخم های اگزوداتیو حاد و مزمن
 • بستر های زخم با دسترسی دشوار
 • زخم های ناشی از دیابت
 • زخم بستر
 • سوختگی های درجه ۱ و ۲

مکانیسم عمل پودر پانسمان آسافارما:

مکانیسم اثر پودر ترمیم زخم آسافارما با کنترل التهاب­ و عفونت زخم، برداشتن بافت ­های نکروتیک، کنترل میزان اگزودا و ترشحات اضافی زخم که از اصول آماده ­سازی بستر زخم می­ باشند  آغاز می ­شود  و در ادامه با عملکرد دبریدمان اتولیتیک و ایجاد محیط آنتی باکتریال طولانی اثر به ترمیم کامل زخم منجر می­ شود. بطور خاص پودر پانسمان آسافارما با چهار رویکرد سبب فعال شدن زخم و افزایش سرعت ترمیم زخم با کم­ترین میزان بافت اسکار می‌شود؛

۱) تبدیل پانسمان از شکل پودر به حالت ژل در محل زخم و جذب اگزودا

۲) تسریع فاز التهابی به عنوان اولین مرحله ترمیم زخم با فعال شدن دبریدمان اتولیتیک و تجمع سلول­ های ایمنی و فاکتورهای موثر در ترمیم زخم جهت تحریک ایجاد بافت گرانوله

۳) کاهش۷۰ درصدی طول درمان با حفظ رطوبت بهینه و هیدراته نگاه داشتن محل زخم و جلوگیری از ایجاد بافت اسلاف و نکروتیک

۴) عملکرد آنتی سپتیک و ایجاد پوشش آنتی باکتریال روی زخم و تسریع ترمیم زخم با پیشگیری از عفونت

 مزایا و موارد مصرف پودر پانسمان ترمیم زخم آسافارما:

 • ایده آل جهت درمان انواع زخم­ های اگزوداتیو حاد و مزمن
 • ایده آل جهت درمان انواع زخم­ های دیابتیک
 • ایده آل جهت مدیریت درمان زخم­ های محل دهنده و گیرنده پیوند پوست
 • مناسب ترمیم زخم­ های سوختگی درجه ۱و ۲ سطحی و عمقی
 • قابلیت استفاده به تنهایی جهت زخم­های گرانوله و اپیتلیزه
 • ممانعت از خشک شدن بستر زخم­ های عمیق و حفره ­ای با دسترسی دشوار
 • کاهش خطر خیس خوردگی لبه ­های حاشیه­ای اطراف زخم­ های دارای ترشح
 • حذف اگزودا در زخم­ های با سطح عفونت متوسط تا نسبتا شدید
 • مناسب جهت پاکسازی بستر زخم از بافت اسلاف
 • پیشگیری از بروز عفونت در زخم­ های در معرض خطر
 • مناسب جهت اطراف پین­ های ارتوپدی و تجهیزات استومی

ویژگی های پودر ترمیم زخم آسافارما:

۱) اثرات آنتی میکروبیال و درمان عفونت:

با مکانیسم های گوناگونی همچون ایجاد منافذ در دیواره میکروارگانیسم، ممانعت از همانند سازی DNA و تداخل با سیتوکروم های مختلف منجر به مرگ میکروارگانیسم می گردد. افزایش میزان نفوذپذیری ذرات به درون میکروارگانیسم، تولید رادیکال های آزاد و گونه های فعال اکسیژن، اثرات آنتی میکروبیال آن افزایش می یابد.

۲) فرمولاسیون آنتی میکروبیال طولانی اثر:

پودر پانسمان آسافارما اثرات آنتی میکروبیال طولانی اثر داشته و در کل مدت زمان استفاده از پانسمان بر روی زخم اثرات آنتی میکروبیال حفظ خواهد شد.

۳) کاهش التهاب در محل زخم:

ترمیم بهینه زخم در گرو تعادل دقیق بین آنزیم های ماتریکس متالوپروتئیناز و مهار کننده های بافتی متالوپروتئینازها می باشد و بر هم خوردن این تعادل منجر به تخریب فاکتورهای رشد و مزمن شدن زخم می گردد. به کارگیری محصول و تولید سایتوکاین های محرک التهاب ،کاهش عملکرد آنزیم های ماتریکس متالوپروتئیناز و کاهش غلظت مدیاتور التهابی، التهاب را کاهش می دهد.

۴) تسریع روند گرانولاسیون:

بیوپلیمر های به کار رفته در فرمولاسیون به طور مستفیم رشد و میتوز سلول های فیبروبلاست را افزایش داده و فعالیت آنزیم های ماتریکس متالوپروتئیناز را تا حدی کاهش می دهند. در نتیجه سیکل معیوب ترمیم زخم های مزمن شکسته شده و فرآیند گرانولاسیون و ترمیم زخم تسریع می گردد.

۵) تسریع روند اپیتلیزاسیون:

پانسمان پودر ترمیم زخم آسافارما نقش به سزایی در مهاجرت سلول های کراتینوسیت و ترمیم بافت اپیتلیال دارد و فعالیت آنزیم های ماتریکس متالوپروتئیناز را کنترل می کند. علاوه بر این بر طبق مطالعات محققین این شرکت و همچنین به روزترین مقالات علمی بین المللی از طریق کنترل سایتوکاین های محرک فرآیند التهاب و آنزیم های پروتئاز روند اپیتلیزاسیون را تسریع می گرداند.

۶) جذب اگزودا و ترشحات زخم:

فرمولاسیون محصول سطح وسیعی را جهت جذب اگزودا و ترشحات زخم در دسترس قرار می دهد و در نتیجه در نقش به سزایی در مدیریت اگزودای زخم های با ترشح زیاد خواهد داشت.

۷) حفظ رطوبت بهینه در سطح زخم:

گرانول های پانسمان پس از جذب ترشحات و اگزودای زخم به فرم ژل تبدیل شده و محیطی مرطوب و شرایطی ایده آل جهت عملکرد آنزیم های بدن فراهم کرده، همچنین دبریدمان اتولیتیک را تقویت می کند.

۸) پوشانندگی کامل سطح زخم:

ساختار گرانولی پانسمان بستر زخم را به طور کامل پوشش داده و هیچ ناحیه ای از سطح زخم بدون پانسمان باقی نمی ماند.

۹) استفاده آسان:

ساختار گرانولی و بسته بندی محصول موجب استفاده و قرارگیری آسان پانسمان بر روی زخم می شود. به نحوی که از یک سو عملکرد کادر درمان بسیار تسهیل و تسریع شده و از سوی دیگر بر روی زخم های با دسترسی دشوار نیز به سادگی قابل استفاده می باشد.

۱۰) عدم آسیب به بافت هنگام تعویض پانسمان:

گرانول های پانسمان به بستر زخم نمی چسبند و در هنگام تعویض پانسمان به سادگی با شستشوی زخم برداشته شده، در نتیجه هیچ گونه آسیبی به بافت وارد نکرده و بیمار تعویض پانسمانی بی درد و بدون آسیب را تجربه خواهد کرد.

نحوه استفاده از پودر ترمیم زخم:

 • زخم را دبرید کرده و با محلول ضد عفونی کننده یا سرم شستشو پاکسازی نمایید.
 • گرانول های را به قطر ۳ میلی متر بر روی بستر زخم قرار دهید.
 • گرانول های پس از تماس با اگزودا و ترشحات زخم متورم شده، به فرم ژل تبدیل می شود و افزایش حجم پیدا می کند. لذا از پرکردن حفره زخم خودداری گردد.
 • سپس با یک پانسمان ثانویه مناسب پوشش دهید.
 • تعویض پانسمان گرانولی به میزان ترشحات و اگزودا زخم بستگی داشته و می تواند تا ۲ روز بر روی زخم بماند.
 • در هنگام تعویض، پس از برداشتن پانسمان ثانویه، به راحتی با سرم شستشو از بستر زخم جدا می شود. پانسمان پس از تماس با ترشحات زخم رنگ کرم مایل به زرد پیدا می‌کند که طبیعی بوده و نشان دهنده عفونت نیست.